Aktuellt
Nyheter Pressmeddelanden Nyhetsarkiv
Här kommer mera Nyckelgen i leukemi hittad Förebyggande sjukpeng Åter i Stockholm Hälsningar från Almedalen Vårdens mäktigaste Alltomcancerrehab.se (1) Kampen mot cancer Ny behandling av MDS och beta-talassemi på gång Slutrapport VTEDB Rapport om blodtransfusioner Ansökan om ersättning Patientriksdagen 2020 Patientinflytande Skrivelse Folkhälsomyndigheten Covid-vaccination Vaccin verkningslöst för vissa blodcancerpatienter Sjukvårdspodden Blodcancerförbundet medverkar i Ekot Rapport från Patientriksdagen 2020 Digitala föreläsningar nu på Youtube Förbundsstämma 2021 Grant ASH Kan man bemöta cancern (lymfom) med färg och humor? Kajsa Smith, Hallands Sjukhus i Halmstad har blivit utsedd till ”Årets Hematologisjuksköterska”. Save the Date - 15 september Webbinarium - Lymfomdagen Föräldraskap och cancer projekt MPN awareness day 9/9 - internetionellt webbinarium från MPN Advocates Network En forskargrupp vid Lunds universitet söker deltagare Bli medlem! MPE Year of Action Lymfomdagen 2021 Webbinarium - Sexuell hälsa & cancer Ny video i forskningsbloggen - Kosttillskott och cancer Närstående Haema 4 21 om patientmakt, träning och hematologs systemkritik Ditt livs viktigaste nyårslöfte om du är mellan 18 och 35 år Webbinarium 17/12 kl. 13.00-14.00: covid-19 infektion & vaccinationssvar Blodcancerförbundet stärks med ytterligare medlemsförening American Society of Hematology (ASH) årliga möte Välkommen på vernissage 20/12 där 50 % av intäkterna går till blodcancerfonden! Mattis dragspelskalender Är du intresserad av att delta i en klinisk studie? Webinarium om smärta Webbinarium idag kl 17.00: implementering av personcentrerad vård och patienträttigheter Webbinarium: Implementering av personcentrerad vård och patienträttigheter Livskraft – En podd om cancerrehab Vetenskapsradion På djupet Cancervård närmare hemmet Viktig information om covid-19 och vaccination till personer drabbade av blod- eller blodcancersjukdom Blodcancerdagen Personcentrering (allo SCT) Stödverksamhet (stödperson) Sex och samlevnad efter cancern Lusten Hjälp från vården! Presentationsmaterial Livskraft Workshop om sjukvården Behovet av samverkan Nyhetsbrev oktober Att överkomma utmaningar Alltomcancerrehab.se Blodcancerdagen - sista chansen! Närståendestöd Förändring på riktigt! Lansering nästa fredag! Att vara stödjande Nordic Blood Cancer Council Min historia... - Autolog SCT utan problem Nyhetsbrev november Medlemsenkät 2019/2020 Kliniska studier - våga fråga! Blodcancerförbundets intressepolitiska påverkansarbete Ny utgåva av medlemstidningen Haema Nyhetsbrev december Kommande temadagar våren 2020 Lästips för helgen Vi hörs på det nya året! God jul och gott nytt år! Min historia... - Livet efteråt Nytt blogginlägg (Vid sidan av...) Projektet "Du är inte ensam..." är igång! Myeloma Toolkit för myelomberörda Temadag om myelom (Göteborg)! Stöd blodcancerforskning - bli månadsgivare! Succé för Alltomcancerrehab.se! Kontaktsjuksköterskans ansvar Replik från Blodcancerförbundet Du är inte ensam... 10-årsjubileum för GPCC Svenska MDS- & AML-Dagen Debatt i P1 Om ledarskap inom vården Webbmöte covid-19 och myelom Diagnosspecifik info (corona) SVT Agenda Nytt avsnitt av Blodcancerpodden Återkoppling SFH (covid-19) Inspelning webbmöte (covid-19 och myelom) Följ oss gärna på YouTube Nominera till Patientpris Nytt ATMP-centrum på Sahlgrenska Info och läsvärt Kulturarenan Talassemi i fokus Utbildningsdag (Forum för Health Policy) En starkare forskningskapacitet Värden av cancerrehab Nytt blogginlägg - Vid sidan av... Vi tackar Christian Pedersen för den här tiden Nyhet - bättre behandling av myelom Kontaktsjuksköterskans uppdrag Reserapport! Hur har covid-19 påverkat dig som cancerpatient? Nya cancerfall riskerar att inte upptäckas i tid VTEDB Almedalen Inställda aktiviteter (våren 2020) Cancer-specifika frågor (covid-19) Blodcancerpodden - Att hantera allvarlig sjukdom Hjälp med deltagarinsamling Lansering av Blodcancerpodden! Inläsningsmaterial om blodcancer Skev bild av kostnader för cancerläkemedel Stöd av andra En god sexuell hälsa Lymfompatienter sökes Nationella MPN-Dagen Intervju med Förbundsordförande Svarte Petter RCC Uppsala-Örebro Stöd att få (stödperson) Sällsynta Dagen Informationsfilm om Tobiasregistret En orolig tid... Utdelning Blodcancerfonden Nationellt införande av nya läkemedel Inställda aktiviteter (våren 2020) (1) Situationsanalys (Svarte Petter) Råd, fakta och nyheter om coronaviruset Små åtgärder för riskgrupper = hälsovinster Coronavirus och cancer Frågor om coronaviruset

Hälsningar från Almedalen

Blodcancerförbundet befinner sig för närvarande i Almedalen och hade en minst sagt hektisk, men mycket givande, dag igår bland virrvarret av spännande människor

Dagens stora höjdpunkt var seminariet som Blodcancerförbundet anordnade tillsammans med våra samarbetspartners Roche; "Blodcancer - ett fönster till framtidens cancervård". Arrangemanget började med att deltagarna hälsades välkomna, varefter moderatorn Katarina Hultling tog till orda och hade en kort intervju med en KLL-patient mitt i livet. Därefter intog professor Eva Kimby scenen och talade generellt om blodcancer och den imponerande utvecklingen som skett inom detta område det senaste decenniet.

Sedan var det dags för debatt! Eva Kimby, Förbundsordförande Lise-lott Eriksson och de tre politikerna Anna-Lena Sörensson (S), Lotta Finstorp (M) och Ella Bohlin (KD) diskuterade bland annat det nuvarande rigida systemet för sjukskrivningar samt problematiken kring tillgänglighet för cancerpatienter. På det hela taget ett intressant seminarium även om de mest intensiva diskussionerna uteblev. Skälet till detta var helt enkelt att samtliga medverkande var överens om att dagens system inte fungerar, där den stora frågan dock kvarstår; vem ska gå i bräschen för den förändring som krävs, och vilka medel som ska nyttjas för att uppnå detta?

Som tur var så är Blodcancerförbundet med i Nätverket mot Cancer, som idag kommer att lyfta just dessa frågor i två separata event. Vår ordförande Lise-lott kommer befinner sig dessutom för närvarande i ett stängt rundabordssamtal för att även hon lyfta dessa för en stor del av våra medlemmar viktiga frågor. Lise-lott deltog därtill under gårdagen i ett underhållande seminarium med ett starkt patientfokus, där vår driva ordförande delgav patientens synpunkter/förslag på förbättringar kring det nuvarande sjukvårdssystemet som på alla sätt och vis behöver förbättras...

Summa summarum så verkar det som att samtliga aktörer med ett intresse i vården - må det vara patientorganisationer, vården, politiker eller patienterna själva - är medvetna om att sjukvården som den ser ut idag inte är optimal. Att erkänna att ett problem finns är ett första steg i rätt riktning, men faktum är att det finns otroligt mycket att göra för att se till att detta faktiskt sker. Ett minst sagt ambitiöst projekt, där det emellertid inte behöver vara svårare än att svara på frågan;

Om vi idag raserade hela vårdsystemet och valde att börja om från början, vilket system hade vi då valt?

Svaret på denna fråga må stå skrivet i stjärnorna, men samtliga vi på förbundet har talat med i Almedalen är överens om att det inte är det sjukvårdssystem våra medlemmar idag tvingas stångas med på daglig basis. Steg ett må vara taget, men vi har ett stort jobb framför oss...

Senast uppdaterad 11 juni 2020

Fler nyheter


Alla nyheter