De två studenterna Molly och Ofelia från Göteborgs Universitet är på jakt efter deltagare som är potentiella kandidater för kliniska studier för hjälp med deras kandidatuppsats
Hej!
Vi är två studenter från det kognitionsvetenskapliga programmet på Göteborgs universitet som nu arbetar med vårt kandidatarbete. Vi vill utföra en kvantitativ studie i form av ett experiment där vi utformar en prototyp av en ICF för kliniska studier. Detta för att förbättra den nuvarande mallen för ICF:er så patienter lättare förstår materialet och kan ta beslut utefter det. Detta kommer utföras med grunder i kognitionsvetenskapliga teorier gällande områden som lingvistik, interaktionsdesign och beslutsfattande.
Det vi hade uppskattat hjälp med är kontakt till patienter som skulle vara potentiella kandidater för kliniska studier. Tanken är att dessa får läsa igenom vår prototyp av en ICF och sedan svara på frågor kring deras förståelse, attityd gentemot studien och beslut gällande att vara med eller inte. Det hela kommer handla om ett påhittat scenario och det kommer tydligt framgå att det inte är en verklig förfrågan.
Vi har inget färdigt test än utan det kommer komma ut vecka 17/18. Med det sagt är vi jättetacksamma för svar eller omdirigering till rätt personer.
KONTAKT:
Med vänliga hälsningar,
Molly Hilton och Ofelia Frykner Johansson
Göteborgs universitet
Senast uppdaterad 30 juni 2020
Ekot tog i går upp i sin lunchsändning att Folkhälsomyndigheten inte har svarat på den kritik vi och många andra patientorganisationer har framfört angående vaccinationsprioriteringen. Du kan lyssna på inslaget där bland annat vår ordförande Lise-lott Eriksson intervjuas och höra hur Folkhälsomyndigheten ställer sig till kritiken.
Läs mer
Vår ordförande Lise-lott Eriksson medverkar i det senaste avsnittet av Sjukvårdspodden.
Läs mer
Under patientriksdagen arbetade Blodcancerförbundet tillsammans med företrädare från över trettio organisationer fram förslag på hur patientens roll kan stärkas. Diskussionerna och förslagen har sammanfattats i en rapport som nu finns tillgänglig för alla att ta del av. Vår förhoppning är att den ska bidra med kunskap, inspiration och stärka patienters röst ytterligare.
Läs mer